carpal tunnel syndrome یا سندروم کانال کارپال چیست؟ 

تنگی کانال عصب مچ دست را سندروم کارپال یا t.s.c میگویند علائم بیماری زمانی بروز می کند که کانال عصبی که در ناحیه مچ دست قرار دارد تنگ می شود و باعث ایجاد فشار برروی عصب مدیان مچ دست می شود.بیشتر افراد در 30 تا 60 سالگی دچار این عارضه می شوند شیوع این بیماری در زنان 5 برابر بیشتر از مردان است .

درمان به وسیله بادکش(بادکش درمانی) دارای سابقه چند هزاره ساله است و از گذشته های دیر اطبا و حکمای مشرق زمین به خواص درمانی بادکش پی برده بودند و در درمان بسیاری از بیماری ها و دردها از آن بهره می گرفتند.به طور کلی بادکش به دو دسته گرم و سرد تقسیم می شود. طبق نظر همه حکما و اطبا تاثیر بادکش گرم در درمان دردها و بیماری ها بیشتر از بادکش سرد است.بهتر است قبل از بادکش درمانی بدانیم که:

خواص رژیم شیر و عسل عبارت است از : تقویت نیروی جنسی، تحریک سیستم ایمنی، کاهنده ی کلسترول خون، اثرات آنتی اکسیدانی و ضدسرطانی، کمک به ترمیم شکستگی استخوان و پاره گی بافتی، مقابله با انواع عفونت های قارچی، ویروسی، موثر در کاهش دردهای اسکلتی، موثر در درمان شقاق، بواسیر، واریس و واریکوسل، خون سازی و تحریک مغز استخوان، تقویت گلبول های خونی، درمان زخم معده  ناباروری، اثرات ضد التهابی، آلزایمر و صرع و... .

از دوران گذشته جهت درمان بسیاری از بیماری ها سه روش خون گیری متداول بوده است و بسیاری از حکما از زمان بقراط، افلاطون تا ابن سینا، جرجانی، رازی و.... برای درمان بیماران شان از این روش ها استفاده می کردند که عبارت بود از رگ زنی ،فصد و حجامت .

1- رگ زنی : که از دوران گذشته نیز متداول بوده است همان روشی است که هم اکنون در سازمان انتقال خون از آن بهره می گیرند و علاوه بر اینکه باعث تازه شدن خون در بدن می گردد نقش انسانی ویژه ای برای کمک به بیماران نیازمند دارد و بسیاری از طبیبان سالی یک الی دو بار اهداء خون را براساس توان فرد توصیه نموده اند .

سینوزیت چیست؟

سینوسها حفره هایی هستندکه درون استخوان های صورت و اطراف حفره بینی جای گرفته اند و هریک از آنها توسط مجرایی به بینی راه پیدا می کنند سطح پوشاننده این حفرات  به طور طبیعی ترشحات شفافی دارند که این ترشحات وارد بینی می شوند.

وظایف سینوسها

1- از نگاه طب جدید ، مهمترین وظیفه سینوسها تصفیه ،گرم و مرطوب کردن هوای ورودی به ریه ها می باشد و درضمن سبب کمتر شدن وزن استخوان های جمجمه می شود.

2- از نگاه طب سنتی ، عمل اصلی سینوسها ، تخلیه رطوبت اضافه و مواد دفعی ناحیه سر و گردن ( مغز، بینی ، گوشها ، چشم ها و....) است .

عملکرد سینوسها نسبت به ناحیه سر و گردن مانند عملکرد  روده ها به کل بدن می باشد،همان گونه که اختلال عملکرد روده ها کل بدن را تحت تاثیر قرار می دهد اختلال عملکرد سینوسهای صورت هم می تواند باعث مشکلات عملکرد در مغز ، گوش ها ، چشم ها ، بینی و... شود.

این دیدگاه نسبت به دیدگاه طب جدید بسیار کامل تر است از سویی ما را در درک بهتر عملکرد سینوس ها یاری می کند و از جهتی اهمیت پیشگیری و درمان صحیح سینوزیت را یاد آوری می کند.

انواع لبنیات دارای طبیعتی خاص به خود می باشند به عنوان نمونه طبیعت پنیر سرد و تر می باشد که بهتر است با مصلحش که سیاهدانه یا گردو می باشد استفاده شود تا در طولانی مدت از عوارض نا خواسته مصرف آنها جلو گیری شود.

هر یک از انواع حبوبات دارای مزاج خاص به خود می باشند به عنوان مثال طبیعت برنج سرد و خشک و طبیعت نخود گرم و تر می باشد افراد بهتر است با توجه به طبیعت خود (گرم مزاج یا سرد مزاج بودن ) بیشتر از انواع حبوباتی استفاده کنند که سازگار با مزاجشان  می باشد افراد سرد مزاج بهتر است بیشتر از نخود و لپه و... که دارای طبیعتی گرم می باشند استفاده نمایند و در صورت استفاده از حبوبات دیگر آن را با مصلحاتشان مصرف نمایند تا دچار عوارض ناشی از مصرف طولانی مدت آنها نگردند.

انواع گوشت ها دارای طبیعت خاص خود می باشند به عنوان مثال طبیعت گوشت گوساله سرد و تر و طبیعت گوشت بوقلمون گرم و خشک می باشد.افراد بهتر است با توجه به طبیعت خود(سرد مزاج یا گرم مزاج بودن) از انواع گوشت های سازگار با مزاجشان استفاده نماید در غیر اینصورت انواع گوشت ها را با مصلحاتشان مصرف نمایند تا دچار عوارض ناشی از مصرف آنها نگردد.

انواع سبزیجات دارای مزاج مختلفی می باشد به عنوان مثال قارچ مزاج سرد و تر می باشد برای جلوگیری از بروز عوارض ناشی از مصرف زیاد آنها بهتر است انواع سبزی جات با مصلحاتشان مصرف شود.

هر ماده غذای دارای طبیعتی مخصوص به خود (گرم ، سرد، خشک ، تر ) است .به عنوان مثال طبیعت فلفل گرم و خشک و طبیعت کاهو سرد و تر می باشد برای جلوگیری از بروز عوارض ناشی از مصرف زیاد یک نوع ماده غذائی یا پیشگیری از عوارض آن ، در طب سنتی برای هرماده غذایی یک یا چند مصلح بیان شده است .

مصلح : ماده غذائی است که مصرف آن به همراه غذا مورد نظر سبب پیشگیری ویا کاهش عوارض  جانبی آن ماده غذائی خواهد شد و هضم غذا و جذب آن را در بدن بهتر خواهد کرد. در ترویج فرهنگ طب سنتی واسلامی بهتر است تمامی افراد نه تنها طبیعت یک ماده غذایی از نظر گرمی و سردی وخشکی و تری آن را بدانند بلکه مصلحات آن را نیز به یاد داشته باشند که عمل به این دانش سبب پیشگیری از بروز بسیاری از بیماری ها و عوارض ناخواسته آن می شود .

با توجه به تاثیر بسیار خوب و موثر رواج مجدد طب سنتی و اسلامی در میان مردم و درمان بسیاری از بیماری ها و نقش بسیار موثر و رواجع این طب در ارتقاع سطح سلامت جامعه بدون نیاز به مصرف و ترویج محصولات وارداتی صنعتی همچون انواع تقویت کننده ها و داروها بر آن شدیم که با بازگوکردن سخنان معصومین و حکیمان این سرزمین هرچند قدمی کوچک برداشته باشیم

آخرین نظرات